Sešli se učitelé a žáci v Letovicích a lámali si hlavy nad nelehkým úkolem: vytvořit "Cenu společenské odpovědnosti", tedy předmět, který si lidé opravdu osobně převezmou a odnesou.
Co to vlastně je? Jak toto téma ztvárnit, pojmout, zobrazit? Navíc jde o první ročník a není moc kde se inspirovat ...
Takže – společenská odpovědnost je vlastně přirozenou součástí našeho života, pokud má být dobrý, příjemný, a užitečný nejen pro nás, ale i pro všechny ty, kterým záleží na tom, co se kolem nich děje.
A základní pilíře jsou:
- Dobré vztahy, přátelé, zázemí, vědomí, že se o někoho můžeme opřít – nikdo z nás nemůže být sám (a tedy pokud je, je to fakt blbé),
- Všechny nás utváří a ovlivňuje prostředí, které je kolem nás – proto by nám na něm mělo záležet, nemůžeme jen brát a přijímat od něj to hezké jako samozřejmost, ale měli bychom také dávat: každý dar (přírodě i všem kolem nás), byť sebemenší, přináší potěšení, které jinde nenajdeme ,
- Jak se říká v jedné pohádce: dobrý král myslí na zítřek, tedy nespotřebujeme všechno, co máme k dispozici, ale přemýšlí nad tím, jak to použít zítra, pozítří a popozítří...
A to, že se na vzniku díla společně podíleli pedagogové a žáci Masarykovy střední školy v Letovicích, je určitě také výrazem společenské odpovědnosti – ceny vznikly na základě diskuzí a společné práce a zamýšlení se nad tím, co téma znamená.
- Cenu vytvořili žáci II. ročníku oboru umělecký keramik na SŠ pod vedením učitele praktického vyučování Jiřího Brtnického
- Je zhotovena ze šamotové kameniny vytlačováním do sádrových forem, pálená na 1230°C, žáci při vytváření strávili měsíc práce.
Tato plastika znázorňuje zjednodušenou podobu stromu, který je symbolem Afriky a Madagaskaru. Jedná se o strom Baobab. Strom jako předlohu pro tvorbu plastiky jsme vybrali nejenom pro jeho nespornou krásu a charakteristický tvar.
Nemenší inspirací pro nás byly jeho vlasntosti. Baobab úspěšně přežívá ve velmi tvrdém prostředí, kde období deštů střídají dlouhá období sucha, přitom se dožívá až 2000 let. Za tuto životaschopnost vděčí svým vlastnostem, kdy v období dostatku vody a zdrojů vytváří rezervy na období nedostatku. S nimi velmi hospodárně nakládá, a tak překonává i dlouhá nepříznivá období. Chová se jako inteligentní a dobrý hospodář, právě tak jako dobře vedený a spravovaný podnikatelský subjekt.
Baobab je rovněž nepostradatelný pro místní obyvatelstvo jako rostlina užitná. Jedlé plody bohaté na vitamín C, z nichž připravují osvěžující nápoj, ze semen lisují jedlý olej, jádro je bohaté na bílkoviny, rozemleté slupky plodů používají jako lulkový tabák, z popela vyrábějí mýdlo, mladé lístky a výhonky používají jako zelenina, z oplodí plodů jsou získávána vlákna používaná na textilie, z kůry kmene se taktéž využívají vlákna na výrobu provazů, rybářských sítí aj. a pražená semena mají jako náhražku kávy. Uvedený výčet není úplny, ale postačí k pochopení toho, jaký význam Baobab má pro obyvatele Afriky a Madagaskru. Lidé mají k těmto stromům niterný vztah, uvědomují si jejich významnost pro jejich život. Strají se o ně, zbytečně je nepoškozují, nechávají je žít pro příští generace, vysazují nové.
V tomto vztahu člověka a stromu lze také vidět podobenství, jak by mohl vypadat vztah organizací a lidí, vztah užitečný pro jednotlivce i celou společnost. Vztah, který chychom chtěli podpořit a ocenit.
Foto: www.kr-jihomoravsky.cz
Více také zde: