Jak to všechno začalo
Josef Mrázek byl, stejně jako mnoho prvorepublikových podnikatelů, neobyčejný člověk.
Přišel na svět roku 1889 v tehdejším Rakousku-Uhersku v Dobšicích u Poděbrad. V sedmnácti letech se vyučil jako umělec. V roce 1908 emigruje do Ameriky, kde pracuje na farmě svého strýce, který mu finančně pomohl k vycestování z domoviny. Ve svém volném čase stále maluje, kreslí a stále sní o umělecké kariéře. Po splacení půjčky svému strýci svůj sen uskutečňuje a stěhuje se do Saint Luis v Missouri. Zde nastupuje na studium v Umělecké akademii. Po ukončení studií startuje svou vysněnou uměleckou dráhu a nastupuje do Academy of Design.
Keramické tvorbě se J. Mrázek začal věnovat vlastně náhodou, kdy si přečetl inzerát jednoho obchodního domu na soupravu na domácí malování keramiky spolu s nabídkou možnosti vypálení ozdobené soupravy zdarma. Při dekorování této soupravy J. Mrázek využil některé své, již dříve vytvořené návrhy vycházející z barevných svátečních krojů venkovských žen v Čechách a na Moravě. Svou inspiraci J. Mrázek čerpal především z obrazů Joži Úprky.
Na základě velmi pozitivních ohlasů na takto nazdobenou soupravu J. Mrázek v New Yorku zakládá firmu Czech Peasant Art Company. Soustředí se na malování koupených keramických nádob. Mrázkova keramika slaví velký úspěch a brzy je nutné najít nejenom vetší a vhodnější prostory, ale i nadané malíře, kteří by byli schopní malovat podle vysokých Mrázkových požadavků.
Z New Yorku do Letovic
Po vyhlášení samostatného československého státu se J. Mrázek, velký vlastenec, rozhodl podnikat v rodné zemi a postavit továrnu na keramiku v Československu. Jako jedno z nejvhodnějších míst, kde by budoucí podnik mohl založit, se mu zdály Letovice, bylo (a stále ještě je) vše, co je potřebné pro vytváření keramiky. Jednalo se hlavně o bohatá naleziště jílů vhodných pro plánovanou tvorbu a také množství keramických dílen, které J. Mrázek zpočátku, než byla hotová továrna, potřeboval jako dodavatele keramických nádob vhodných pro dekorování. V roce 1924 spouští výrobu Mrázkovy keramiky v Letovicích a jeho firma mění své sídlo z New Yorku na Letovice.
Keramická tvorba byla charakteristická různobarevností a použitými motivy. Návrhy dekorů tvořili jak sám majitel J. Mrázek, tak sochař Hubert Kovařík. Pro udržení vysoké kvality v dekorování nové řady keramiky J. Mrázek najal Antonína Daňka, mladého umělce z Letovic. Po zaučení byl A. Daněk schopen kvalitně napodobit Mrázkův styl i techniku.
J. Mrázek nevěnoval velkou péči pouze keramickým výrobkům, ale staral se i o své zaměstnance. Byl tak prvním z podnikatelů v Československé republice, který předběhl dobu, myslel na své zaměstnance a poskytoval jim výhody v podobě sociálního a zdravotního zabezpečení. Lidé také dostávali vyšší mzdy, než bylo obvyklé, a v celé továrně byl nainstalován systém na reprodukovanou hudbu.
Mrázkova keramika, i přes velký odbyt oblíbených vzorů, každý rok přicházela s novými vzory. Další z umělců, kteří J. Mrázka ovlivnili v jeho tvorbě, byl František Kupka, jenž inspiroval jednu z řad (dnes nejvíce sběratelsky žádanou), označovanou jako Mrázkovo období art deco.
V roce 1926 získává Mrázkova keramika zlatou medaili za keramiku na světovém trhu ve Philadelphii v Pensylváni.
Od 2. světové války do současnosti
V době Velké hospodářské krize se zhroutily ekonomiky po celém světě a dopad se podepsal na další existenci Mrázkovy keramičky v Letovicích. V důsledku krize byl nucen utlumit a posléze zcela ukončit provoz v Letovicích.
Budova továrny je mimo jiné unikátní svými obvodovými stěnami, neboť všechny byly dekorovány složitými obrazci Mrázkových rolnických vzorů. Od roku 2010 je zapsána na seznamu Národního památkového ústavu jako kulturní památka, v současné době zde sídlí restaurátorská společnost opravující starožitný nábytek.
Této jedinečné keramice je věnována část expozice v Muzeu umění v Dallasu a v Letovicích, kde keramika vznikala, je nyní otevřeno druhé muzeum věnované keramice Josefa Mrázka a Františka Pexidera.
Zdroj: Robert J. Mrazek, Herold R Mrázek: Josef Mrázek Umění keramiky.